Старовірівська територіальна громада
Харківська область, Красноградський район

Патронатні сім’ї та патронатний вихователь

Дата: 03.07.2023 15:00
Кількість переглядів: 166

Фото без опису

        Відповідно до  Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя, затвердженого Постановою КМУ № 893 від 20.08.2021 року,  визначено  механізм запровадження та організації функціонування сім’ї патронатного вихователя, надання послуги патронату над дитиною, яка перебуває у складних життєвих обставинах, здійснення заходів щодо її захисту та забезпечення права на догляд, виховання в безпечному та сприятливому сімейному середовищі.

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

 

Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками чи законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.

 

Патронатними вихователями можуть бути:  громадяни України, які виявили бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі; які мають досвід виховання дитини; відповідні житлові умови для надання послуг з догляду,    виховання  та  реабілітації  дитини   у своєму помешканні; не    мають судимості; стан здоров’я яких дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей; надали відповідний пакет документів, пройшли навчання та отримали довідку та рекомендації за результатами навчання.

Патронатний вихователь – особа, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї.

 Особа, яка виявила бажання стати кандидатом у патронатні вихователі, подає  документи за місцем свого фактичного проживання до Служби  у справах дітей Старовірівської сільської ради наступне:

1) заяву про намір стати патронатним вихователем;

2) заяву про згоду на влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя від усіх членів сім’ї, а також осіб, які фактично проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі, в тому числі біологічних дітей, якщо вони досягли такого віку та розвитку, що можуть її висловити;

3) висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі, добровільного помічника та осіб, які фактично проживають разом з ним, складені згідно визначеної форми;

 

 

4) довідки про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, кандидата у патронатні вихователі та членів сім’ї, які досягли 14-річного віку і проживають разом з ним;

5) копії таких документів:

паспортів кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника;

паспорта іноземця або посвідки на постійне проживання, що посвідчує особу без громадянства;

свідоцтва про шлюб або інший документ, що підтверджує родинні стосунки або сімейні відносини кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника;

документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Строк дії документів, на момент створення сім’ї патронатного вихователя не повинен перевищувати  12  місяців з дати їх видачі.

До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які потрапили в складні життєві обставини, а саме: новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі; підкинуті, знайдені діти; безпритульні діти; діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров’ю; діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження; діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, безвісно відсутні; інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.

Одночасно в одну патронатну сім’ю влаштовується діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами, або до влаштування під патронат проживали в одній родині.

Вік дітей, які можуть бути влаштовані в сім’ї патронатних вихователів, визначено від народження до 18 років, але діти старші 14 років влаштовуються за їх власної згоди та згоди патронатних вихователів.

Оптимальний термін перебування дитини в патронатній сім’ї визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках, за рішенням органу опіки та піклування, термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.

Основні завдання патронатних вихователів:

- забезпечення догляду, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в патронатній сім’ї;

- соціально-педагогічна підтримка та сприяння медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини;

- створення умов для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, окрім випадків, коли це може завдати шкоди життю і здоров'ю дитини;

- підготовка дитини до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.

Патронатні вихователі мають право:

- брати участь в розробці договору про влаштування дитини у свою сім’ю;

 

 

-отримувати  інформацію про стан здоров’я, психічний та фізичний розвиток дитини, яка влаштовується у сім’ю;

- визначати форми і методи виховання і розвитку дитини в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;  

- отримувати допомогу та консультації щодо догляду, виховання, розвитку дитини;

- на супервізію та професійну підтримку; представляти інтереси дитини у відповідних установах та організаціях в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;

- звертатися до відповідних органів щодо вирішення питань, пов’язаних із забезпечення прав дитини, функціонування сім’ї;

- відмовити у влаштуванні в свою сім’ю дитини старше 14 років або у разі, якщо влаштування дитини може негативно вплинути на задоволення потреб інших дітей, в т.ч. власних;

- відпочивати у місці й у період оздоровлення влаштованих і біологічних дітей;

- отримувати пільги передбачені чинним законодавством.

Обов’язки патронатних вихователів:

- нести персональну відповідальність за життя та збереження здоров’я дитини, тимчасово влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, її фізичний та психічний стан;

- дотримуватися конфіденційності інформації про дитину та її батьків, що може завдати шкоди дитині та її сім’ї;

- дотримуватися вимог договору про влаштування дитини.

Фото без описуФото без опису

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2021 року № 893 «Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною» затверджено «Порядок виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя та оплати послуг патронату над дитиною»,  який визначає механізм призначення і виплати за рахунок коштів державного бюджету соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя (далі - соціальна допомога), оплати послуг із здійснення патронату над дитиною (далі - грошове забезпечення) та здійснення видатків на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя на період  до 2027 року:

Соціальна допомога та грошове забезпечення призначаються і виплачуються з дня влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя до дня її вибуття з такої

 

 

сім’ї включно та поновлюються у разі наступного влаштуванні дитини в сім’ю патронатного вихователя.

Виплата соціальної допомоги припиняється на підставі рішення виконавчого органу  сільської ради про вибуття дитини із сім’ї патронатного вихователя та копії акта про факт передачі дитини.

Підставою для припинення виплати соціальної допомоги у разі досягнення дитиною повноліття або її смерті є письмове повідомлення Служби у справах дітей.

Для призначення соціальної допомоги та грошового забезпечення патронатний вихователь звертається до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Розмір соціальної допомоги становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць.

Соціальна допомога виплачується на кожну влаштовану в сім’ю патронатного вихователя дитину.

Соціальна допомога використовується патронатним вихователем у повному обсязі для забезпечення повноцінного харчування, виховання, навчання та розвитку дитини відповідно до її потреб.

Розмір грошового забезпечення патронатному вихователю становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць.

У разі коли в сім’ї патронатного вихователя перебуває дитина віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина та одночасно двоє і більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину, але сумарно не більш як на 50 відсотків.

Патронатна сім’я дає дитині можливість незалежно від статі, віку та термінів перебування, рости в люблячій сім’ї, а не в дитячому будинку. У подібних випадках дитина, яка поміщена в патронатну сім’ю, має можливість пожити «в гостях», що рятує її від важкої психологічної травми; шанс повернутися до своєї рідної сім’ї.

Кожна дитина любить своїх батьків, відчуває до них прихильність незалежно від того, ведуть вони асоціальний спосіб життя, вживають психоактивні речовини і таке інше. Якщо за оцінками соціальних працівників є шанс допомогти родині повернутися до нормального життя, то проводиться робота зі збереження сім’ї.

У цей час дитина перебуваючи в патронатній сім’ї може спілкуватися із батьками, батьки, в свою чергу, навчаються правильно виховувати свою дитину, дбати про неї, здобувають інших необхідних навиків.

За детальною інформацією  бажаючі громадяни України можуть звертатися до Служби у справах дітей Старовірівської сільської ради за адресою: с.Старовірівка, вул. Центральна, 60.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень