Правила охорони електричних мереж та пожежної безпеки
Доводимо до відома інформацію Харківського регіонального центру обслуговування мережі (далі – РЦОМ) Східного територіального управління обслуговування мережі ПрАТ «НЕК «Укренерго» від 12.02.2025 № 01-10/8555 про дотримання Правил охорони електричних мереж та пожежної безпеки.
У відповідності до статті 22 Закону України від 09.07.2010 № 2480-УІ «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів» (далі - Закон) уздовж повітряних ліній електропередачі встановлюються охоронні зони у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки ліній від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на певній відстані залежно від напруги ліній електропередачі.
Згідно з Правилами охорони електричних мереж (далі - Правила), які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1455, охоронна зона для повітряних ліній електропередачі напругою 330 кВ становить 30 метрів.
У відповідності до статті 32 Закону та пункту 12 Правил використання земель у спеціальних зонах об’єктів енергетики проводиться з певними обмеженнями. В межах охоронних зон повітряних ліній електропередачі без письмової згоди Харківського РЦОМ, у віданні якого перебувають ці мережі, забороняється виконувати наступні дії:
- будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт, знесення будівель та споруд;
- здійснення всіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних робіт, вирубка та висаджування дерев;
- розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного загородження;
- створення сміттєзвалищ, відкриття кар’єрів;
- полив сільгоспкультур, складення соломи, дров та інших матеріалів;
- розпалювання вогнищ, спалювання очерету, стерні та соломи;
- розташування автозаправних станцій або інших сховищ паливно-мастильних матеріалів;
- накидати на струмопровідні частини об’єктів електричних мереж і наближення до них сторонніх предметів, підніматись на опори повітряних ліній електропередачі;
- влаштовувати спортивні майданчики, ринки, зупинки громадського транспорту;
- проводити будь-які заходи з великим скупченням людей, запускати спортивні моделі літальних апаратів, квадрокоптери;
- переїзди сільгоспмашин та автомобілів поза шляхами під проводами діючою повітряної лінії електропередачі необхідно здійснювати в місцях найменшого провисання проводів (ближче до опори), при цьому частини механізмів повинні знаходитися в транспортному положенні;
- забороняється обробка грунту в межах обвалування навколо фундаментів і відтяжок опор.
По території Харківської області проходять ПЛ 330 кВ, які входять до Об’єднаної електроенергетичної системи України. Таким чином, аварійні відключення повітряних ліній електропередачі можуть призвести до створення нештатних та аварійних режимів роботи енергетичного обладнання в цілому по Східному регіону, а також до нещасних випадків із населенням.
Незважаючи на роботу, що проводиться персоналом Харківського РЦОМ, жителі та землекористувачі часто ігнорують вимоги Закону та Правил.
Електричні мережі вимагають до себе грамотного ставлення та відповідної поведінки поблизу електроустановок. Своєчасне повідомлення про всі порушення в роботі електромереж, виявлення вибухонебезпечних предметів, порушення правил виконання земляних та інших робіт поблизу повітряних ліній електропередачі та інших енергооб’єктів допоможе запобігти нещасним випадкам та сприятиме забезпеченню безперебійного постачання електроенергії споживачам.
Телефони для зв’язку з Харківським РЦОМ: (057) 730-11-28, +38-073-412-25-74 – начальник відділу експлуатації ліній Кондратюк Володимир Анатолійович, (057) 730-11-60, +38-073-412-26-46 – начальник Харківської лінійної дільниці Левус Руслан Олегович, (05747) 5-40-67, +38-073-412-27-86 - начальник Зміївської лінійної дільниці Капітулін Віктор Володимирович, (057) 731-23-53 (цілодобово) – черговий диспетчер.