Основні ознаки інсульту
Інсульт – це важке захворювання, яке виникає, коли кровоносна судина, що переносить життєво необхідні кисень та поживні речовини до головного мозку, закупорюється тромбом або розривається. Через це клітини певної частини мозку гинуть і це призводить до смерті людини або інвалідизації.
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), інсульт – друга причина смерті людей старше 60 років і п’ята – серед людей віком 15 – 59 років. Щороку понад 100 тисяч українців втрачають життя через інсульт, третина з них – молодше 65 років. Тяжкі наслідки інсульту лягають тягарем не лише людину, яка переносить захворювання, а й на членів родини та суспільство загалом.
Існує декілька видів інсультів:
Ішемічний – 85% усіх інсультів – виникає при закупорці кровоносної судини, що постачає кров до мозку.
Геморагічний – 15% усіх випадків – виникає, коли розривається ослаблена судина, при цьому кров потрапляє в навколишні тканини мозку та стискає їх. Часто це буває при неконтрольованому підвищеному артеріальному тиску.
Основні симптоми інсульту, які має знати кожен:
- нерозбірлива мова або нерозуміння слів
- асиметрія обличчя
- запаморочення, втрата рівноваги
- погіршення зору – в одному чи обох очах
- слабкість чи оніміння кінцівок, частіше з однієї сторони.
Ці симптоми, за першими літерами виділених слів, складаються в абревіатуру МОЗОК, яку легко запам’ятати.
Розпізнавши хоча б один із симптомів інсульту, дійте чітко та швидко за таким алгоритмом:
- негайно викличте бригаду екстреної медичної допомоги – телефонуйте 103
- розкажіть диспетчеру про характерні симптоми інсульту у людини
- дозвольте госпіталізацію постраждалого у профільний заклад охорони здоров’я, який забезпечений необхідним обладнанням та мультипрофесійною командою.
Такі дії сприятимуть зменшенню смертності та інвалідизації, збереженню якості життя людини.
За даними ВООЗ, інсульт розвивається у понад 15 млн людей щороку у всьому світі. Із них 5 млн помирають і ще 5 млн – стають людьми з інвалідністю або мають знижену якість життя. Але є хороша новина, яка полягає в тому, що 80% усіх випадків інсультів можна запобігти!