Старовірівська територіальна громада
Харківська область, Красноградський район

Як уникнути обмороження

Дата: 29.12.2021 08:52
Кількість переглядів: 253

Фото без опису

Зима – час свят і прогулянок по засніженій природі. Але зимові прогулянки, крім приємних емоцій, здатні принести і проблеми. Так, тривале перебування на морозі може стати причиною обмороження.

Обмороження– це пошкодження тканин тіла, викликане впливом низьких температур. Найчастіше від обмороження страждають вуха, ніс, щоки пальці рук і ніг.

Чому відбувається обмороження?

При тривалому впливі низьких температур в організмі скорочується подача крові до судин, що знаходяться близько до поверхні тіла. Таким чином, тепло зберігається біля життєвоважливих внутрішніх органів. При цьому тканини, розташовані біля поверхні, можуть сильно переохолоджуватися. При важких формах обмороження в тканинах починають утворюватися кристали льоду, тканини твердіють, людина перестає відчувати обморожені ділянки. В результаті, можливі відмирання ділянок тіла і навіть смертельний результат.

Зазвичай обмороження відбувається при температурі повітря нижче – 10oС. Але це може статися навіть тоді коли за вікном невеликий плюс. Сильний вітер і висока вологість можуть сприяти обмороженню.

 

Ступені обмороження

Перша ступінь обмороження

На цій стадії обмороження, шкіра на пошкодженій ділянці блідне, а після попадання в тепло навпаки червоніє. Втрачається чутливість, людина відчуває оніміння в постраждалій ділянці тіла. Можливі свербіж, печіння, біль. Через 5-7 днів обморожені ділянки повністю відновлюються.

Друга ступінь обмороження

У разі обмороження другого ступеня ті ж симптоми, що і в першому випадку можуть виявлятися сильніше. Крім того через кілька днів на пошкодженій ділянці з’являються пухирі, наповнені прозорою рідиною. При цій стадії обмороження на одужання може знадобитися кілька тижнів.

Третя ступінь обмороження

Настає при тривалому впливі холодом. Бульбашки, що утворюються в цьому випадку, наповнені червонуватою рідиною. Пошкоджена шкіра повністю відмирає і на місці бульбашок утворюються рубці. Загоєння відбувається протягом місяця.

Четверта ступінь обмороження

Це найнебезпечніша стадія. Характерною особливістю є синюшний колір потерпілої ділянки і сильний його набряк при попаданні тіла в тепло. Ця стадія часто поєднується з 2 і 3 стадіями. При четвертій стадії обмороження вплив холоду найбільш агресивний і призводить до змертвіння тканин, причому постраждати можуть не тільки м’язи і шкіра, але і сухожилля і кістки.

Перша допомога при обмороженні

Що слід робити при обмороженні:

1. Усунути дію негативного фактору – холоду.

2. Зігріти відмороженні ділянки тіла (кінцівки). При цьому важливо дотримуватись наступних умов: 

- зігрівання слід проводити поступово "зсередини". Для цього рекомендують рясне гаряче пиття, препарати, що покращують кровообіг та накладання термоізолюючих пов'язок;

- для зігрівання та відновлення кровообігу можна використовувати розтирання з використанням спирту або горілки.

- при більш серйозних пошкодженнях слід використовувати ванну з теплою водою. При цьому спочатку вода має бути кімнатної температури, та через 20-30 хвилин температуру збільшують на 5°С і поступово за 1-2 години доводять до температури тіла (36°С);

3. Переодягти постраждалого в суху теплу одежу, дати гарячій напій. 

4. При появі болю застосувати знеболюючі засоби.

При обмороженні категорично забороняється:

- одразу зігрівати ушкоджену ділянку в гарячій воді – це може призвести до тромбозу спазмованих судин та значно ускладнити ступінь порушення кровообігу та глибину некрозів (змертвілих тканин);

- зігрівання біля відкритого полум'я – призводить до розвитку глибоких пошкоджень через нерівномірне прогрівання тканин з поверхні в глибину;

- розтирати обмороженні ділянки снігом, бо його кришталики - тверді часточки і можуть викликати появу мікротравм (садно, подряпини), здатних стати вхідними воротами для інфекції.

Старовірівська сільска рада нагадує, що при всіх випадках обмороження слід негайно звернутися до лікаря, а у разі підозри обмороження другого-четвертого ступеня слід  НЕГАЙНО ВИКЛИКАТИ БРИГАДУ ШВИДКОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ЗА НОМЕРОМ ТЕЛЕФОНУ - 103


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень